1. Ana Sayfa
  2. /
  3. Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Yirmi Yaş Dişleri ve Çekilmesi

Ağzımızda en son çıkan dişler yirmi yaş (akıl) dişleridir. Bu dişler, bazı kişilerde hiçbir zaman çıkmayabilir bazı kişilerde ise oluşum sırasında sürme problemi oluşturabilir. Çenede yer olmaması veya çeşitli nedenlerle yirmi yaş dişlerini çekmek gerekebilir.

Apse ve Kist Operasyonları

Diş kökünde çeşitli nedenlerle meydana gelen apse veya kistik lezyonlar, kanal tedavisi uygulamasının yetersiz kaldığı durumlarda direk olarak açılıp enfekte kök bölgesinin kesilip çıkartılmasıyla tedavi edilmeye çalışılır. Bu uygulamaya apikal rezeksiyon işlemi denir. Apikal rezeksiyon dişin çekiminden önce değerlendirilmesi gereken bir tedavi seçeneğidir. Enfeksiyonun veya kistin boyutuna göre nüks edebilir. Operasyon sırasında oluşan kemik kaybını telafi etmek için kemik grefti (yapay veya doğal kemik dokusu ilavesi) uygulaması yapılabilir.

Diş Çekimi

Tedavi edilemeyecek veya restorasyon yapılamayacak büyüklükte diş çürüklerinde, ileri periodontali (dişeti) rahatsızlıklarında, diş köklerinde tedavi edilemeyen enfeksiyon ve apselerde, ortodontik tedavilerde, onarılamayacak kadar kırılmış diş ve diş köklerinde ve gömülü dişlerde diş çekimi gerçekleştirilir.

Sohbeti aç
İletişime geçin.
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?