1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

zirkonyum kaplamaZirkonyum kaplama metal üstü porselen kaplama yönteminden sonra geliştirilen ve adından sık sık söz ettiren diş kaplama yöntemlerinden biridir. Dayanıklılığı, ışık geçirgenliği ve dişlerde doğal bir beyazlık sunması sayesinde son yıllarda oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Zirkonyum kaplamayı diğer yöntemlerden ayıran en önemli özelliklerin başında zirkonyum maddesinin biyolojik açıdan diş ile uyum içerisinde olması geliyor. Bunun yanı sıra doğal dişlere en yakın görünümü de elde edebiliyoruz. Soğuk ve sıcak hassasiyetini yaşatmıyor olması nedeniyle zirkonyum kaplamalar estetik gülüş tasarımı için en uygun diş kaplaması alternatifi olarak öne çıkıyor. Ayrıca kahve ve çay gibi dişlerde renk oluşumuna neden olan unsurlardan etkilenmiyor olduğunun da altını çizmek gerekir.

“Dişlerime zirkonyum kaplama ile estetik gülüş tasarımı yaptırmak istiyorum” diyerek kliniğimize başvuran hastalarımızın öncelikle diş muayenesini gerçekleştiriyoruz. Muayene sırasında farkettiğimiz varsa diş ve diş eti hastalıklarına yönelik tedavileri öncelikle düzenliyoruz. Ağızda tam bir hijyen ve sağlık sağladıktan sonra tedavimiz için estetik planlarımızı gerçekleştiriyoruz. Zirkonyum kaplama 18 yaşın üzerindeki tüm bireyler için kullanılabilmektedir. Ayrıca kaybedilen dişlerin yerine kullandığımız implant yapay diş köklerinin üzerine de zirkonyum kaplama diş yerleştiriyoruz.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplamalarında pek çok farklı madde kullanılmaktadır. Metal destekli kaplamalar yerini porselen kaplamalara bırakmaktadır. Porselen kaplamalar ise altyapılarına göre ayrılmaktadır. Zirkonyum altyapılı porselen kaplamalar korozyona ve diş taşına karşı yüksek direnç gösterebilmesi özelliğiyle tercih edilmektedir. Özellikle ön dişlerde doğal görünüme en yakın görüntüyü sağlaması açısından büyük ilgi görmektedir.

Zirkonyum Kaplama Diş Nasıl Yapılır?

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple uygulamanın hiçbir aşamasında hastalarımız sızı, ağrı ya da acı hissetmemektedir. Tedavi aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Genel olarak dişler ve ağız içi kontrolden geçirilir.
 • Hastaların stüdyo ortamında dijital fotoğrafları çekilir. Hasta ile görüşme yapılarak estetik beklenti konuşulur. Dişlerin rengi, en boy oranları gibi ölçüler hassas olarak ölçülür ve estetik olarak en doğru analiz yapılır.
 • Estetik planın ardından mock-up uygulaması ile dişlere herhangi bir işlemde bulunmadan hastaya tedavi sonucu gösterilir. Eğer hastamız memnun ise alınan ölçüler üzerinden dişlerin yapımına başlanır. Bu süre zarfında hastaya geçici dişler takılır.
 • Dişlerin hazırlanması ortalama 5 ila 7 gün sürmektedir.
 • Zirkonyum kaplamalar hazırlandığında hastamız kliniğe davet edilir.
 • Kaplama yapılacak olan dişler hafif düzeyde aşındırılır.
 • Kaplamalar hazır olduğunda dişe kalıcı bir şekilde uygulanır.
 • Hastadan 6 ayda bir düzenli bir şekilde kontrole gelmesi istenir.

Zirkonyum Diş Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Zirkonyum kaplama diş, porselen köprülere ve protezlerin alt kısmına uygulanan beyaz renkte bir alaşımdır. Zirkonyum dişlerin tercih edilmesinin sebebi estetik gülüşlere sahip olabilmektir.

Zirkonyum kaplama dişlerde sararma, grileşme olma durumlarında ön ve arka dişler üzerine yapılacak kaplama tedavilerinde, estetiğini yitirmiş dolgularda, diş yapısı yamuk olan hastalarda, ayrık diş tedavilerinde ve gülüş estetiğini yeniden kazanmak için tercih edilmektedir.

Zirkonyum Kaplamaların Özellikleri Nelerdir?

Alt ve üst dişlere zirkonyum kaplama yapılabilir. Ön grup dişlerde estetik görünüm, arka grup dişlerde sağlamlık bakımından sıklıkla uygulanır. Zirkonyum diş kaplamaları çok fazla avantaja sahip olan malzemelerdir. Bu dişlerin özellikleri şu şekildedir:

 • Özel fırınlama işlemlerinden geçirildiğinden ötürü yapıları çok sağlamdır.
 • Aşınmaya, çatlamaya ve kırılmaya karşı çok dayanıklıdır.
 • Korozyona karşı direnci yüksektir.
 • Doğal diş minesi gibi ışık geçirgen bir yapıya sahiptir.
 • Metal yapı içermez.
 • Parlak ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Yaşlar İçin Uygundur?

Muhakkak kişinin gelişim sürecini tamamlaması gerekir. Dolayısıyla kaplama tedavisinin 18 yaşın üzerindeki bireylerde yapılması uygundur.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dişlerin yapım aşaması ve hazırlanma aşaması dışında ön hazırlık aşamasının olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Ön hazırlık aşamasında dişlerin tedavisi ya da diş çekimleri yapılarak dişler sağlıklı hale getirilmektedir. Zirkonyum kaplama uygulanmadan önce diş çekimi yapıldıysa önce implant yerleştirilerek implant ve kemik uyumunun sağlanması beklenir. Ağızda yeterli iyileşme sağlandıktan sonra ölçüler alınarak, estetik plan hasta ile konuşularak planlama yapılır. Zirkonyum kaplama diş tedavisinin süresi yaklaşık 5 ila 7 gün arasındadır.

Daha sonra Alman Diş Kliniği Istanbul bünyemizde bulunan diş laboratuvarımızda dijital süreç başlar. Bilgisayar ile diş kazıma işlemi ve diş tasarımı yapılır. Bu aşamada zirkonyum bloklar daha yumuşaktır. Kazımadan sonra Sinter ismi verilen aşamaya gelinir. Uzun zaman alan teknik süreçlerin ardından diş kaplama ya da diş köprüleriniz model üzerine uyumlandırılır. 5 gün içinde ağzınızda prova edilecek duruma gelen zirkonyum kaplamalar denenir.

Kendi dişiniz ile uyum içerisinde olacak şekilde planlanan zirkonyum diş kaplama yapım sürecinin en önemli aşamalarından biri prova yani deneme aşamasıdır. Diş etine, komşu dişlere karşı iyi bir adaptasyon elde edildikten sonra renk kontrolleri yapılır. Estetik olarak dudak ve diş gibi çevre dokulara uyumlandığında son aşama olan cila aşamasına gelinir. Laboratuvarda yapılan cila sonrası diş hekimi zirkonyum kaplamaları ortalama 5 gün ya da 7 gün sonrasında dişlere yerleştirilir.

Zirkonyum Kaplama Diş Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama diş ile pek çok avantajdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bu avantajlardan bazıları şu şekildedir:

 • Doğal diş minesi ışığı geçiren bir yapıya sahiptir. Zirkonyum da aynı şekilde ışığı geçirir. Bu sayede mat görüntü oluşumu engellenir.
 • Kaplama işleminde doğal görüntü oluşması için kesme ve inceltme işlemi daha fazla yapılırken zirkonyum kaplamada bu işlem daha azdır.
 • Hassasiyet en düşük seviyeye indirilir.
 • Diş altına uygulanan metal kaplamalarda diş uyumsuzluğu daha fazla görülür. Fakat zirkonyum kaplama diş ile uyumludur. Diş etine kesinlikle zarar vermez.
 • Renk değişimi neredeyse olmaz (Düzenli diş temizliği ve kontrolleri yapıldığı takdirde).
 • Diş altı metal kaplamaların aksine ağız içerisinde herhangi bir koku ve tat değişimi meydana gelmez.
 • Özellikle ön dişlerde görüntü çok önemlidir. Diş rengini matlaştırmıyor olması, diş eti etrafında morumsu renk oluşturmaması ve doğal görünüşü estetik bakımdan zirkonyum kaplama önerilir.

Kimler Zirkonyum Diş Kaplama Yaptırabilir?

Zirkonyum kaplama yaptırmak isteyen hastalar için özel bir kriter olmamakla birlikte bazı durumlarda yaptırılması beklemeye alınabilir. Diş yapısı tam olarak oturmamış olan hastalar için, çoğunlukla 18 yaşını doldurmayı beklemeleri önerilir. Çene ve diş yapısı büyüyebileceği için yapılan zirkonyum kaplama küçük gelebilir.

Bu istisnai durumlar dışında:

 • Dişinde kırık olan kişiler,
 • Hasarlı ve çürük dişlere sahip olan kişiler,
 • Diş beyazlatma işleminin yetersiz olduğu durumlarda dişlerin rengini daha beyaz hale getirmek isteyenler,
 • Çarpık dişlere sahip olan kişiler,
 • Diş eti çekilmesi sebebi ile dişleri ayrık yapıda olan kişiler,
 • Diş eti olması gerekenden fazla yukarıda ya da aşağıda olan kişiler,
 • Düzensiz diş dizilimi sebebi ile psikolojik problem yaşayan kişiler,
 • Diş dizimi aşırı kısa ya da aşırı uzun şekilde düzensiz olan kişiler,
 • Dişlerinin her zaman temiz ve bembeyaz görünmesini isteyen kişiler,
 • Zamanı olmayıp en kısa süre içerisinde düzgün dişlere sahip olmak isteyen kişiler gönül rahatlığı ile faydalanabilir.

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Güzel bir gülüş yakalamak için son dönemlerde sıklıkla tercih edilen yöntemlerin başında zirkonyum kaplama dişler gelmektedir. Sıklıkla tercih edilen bu yöntemle birlikte en sık “Zirkonyum kaplama dişlerin ömrü ne kadardır?, “Zirkonyum kaplama dişlerin kullanım süresi ne kadardır?” soruları sorulmaktadır.

Dişlerin kullanım süresi kişinin kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Zirkonyum kaplama diş yaptıran kişilerin günlük diş bakımlarına özen göstermesi, günde iki kere diş fırçalaması ve düzenli diş ipi ile diş aralarını temizlemesi gerekmektedir. Tedavilerinin tamamlanmasının ardından mutlaka diş hekimlerinin öngördüğü süre içerisinde belirli rutinlerde (minimum 6 ayda bir olmak üzere) diş kontrollerini ve profesyonel diş temizliklerini yaptırması gerekmektedir. Kliniğimizde yaptığımız dişlere 8 yıl garanti vermekteyiz, hedefimiz ise hastalarımızın 20 yıldan fazla sorunsuz kullanmalarıdır.

Zirkonyum Diş Renk Değiştirir Mi?

Zirkonyum kaplama pürüzsüz ve estetik yapısı ile en çok tercih edilen kaplama tedavileri arasında yer almaktadır. Bu durumda kahve, sigara ve çay gibi doğal dişlere zarar verme ve sarartma işlevi olan durumlar zirkonyum dişleri etkilemez. Zirkonyum dişlerde renk her zaman sabit bir şekilde kalmaktadır.

“Zirkonyum diş renk değiştirir mi” sorusuna “hayır” cevabını verebiliriz. Profesyonel bir hekim tarafından kaliteli malzemelerden yapılan kaplama tedavilerinden sonra dişin rengi uzun yıllar boyunca aynı şekilde kalır. Hastalar doğal dişlerine beyazlatma işlemi yaptırırken renk uyumu elde etmek için zirkonyum kaplama tedavisi yapılan dişlerinin de beyazlatılmasını talep edebilirler. Bunun dışında zirkonyum dişler dış etkilerden ötürü renk değiştirmez.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları Nedir?

Zirkonyum kaplama fiyatları en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Ancak zirkonyum kaplamalar tedavi bakımından farklılık göstermektedir. Bundan dolayı zirkonyum kaplama tedavisi için iyi bir araştırma yapmanız tavsiye edilmektedir. Yalnızca fiyatlara değil de diş hekiminizin profesyonelliğine, tecrübesine ve bilgisine dikkat etmelisiniz. Alanında yeterince uzman olmayan bir diş hekimi ile anlaşma yapmanız durumunda pek çok problem ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Bizler kaliteli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürerek adımızdan sık sık söz ettiriyoruz. Tedavilerimiz ve fiyatlarımız ile ilgili daha detaylı bir şekilde bilgi almak için bizi her zaman ziyaret edebilirsiniz. Sizleri en güzel şekilde misafir ederek tedavimiz hakkında aklınıza takılan soruları yanıtlıyoruz.

 

Sohbeti aç
İletişime geçin.
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?